Apel z okazji uchwalenia Konstytucji 3 maja

04.05.2016

„Za ojców groby, za trzeci maj, to nasze miejsce, to nasz kraj”

W piątek 29 kwietnia w szkole odbył się uroczysty apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W swoim wystąpieniu uczniowie przybliżyli znaczenie tego wydarzenia w historii naszej ojczyzny. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 r. i wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważne dla Polski.

Nie zabrakło biało – czerwonej flagi  państwowej, hymnu, daty 3 Maja 1791 r. oraz nazwisk: Stanisława Staszica, Hugo Kołłątaja, Ignacego Potockiego i Stanisława Małachowskiego. Zwrócono uwagę na działalność Konstytucji 3 Maja.

Po odśpiewaniu hymnu narodowego uczniowie zaprezentowali montaż słowno  – muzyczny oddający klimat tej uroczystości. Na tle wirujących chorągiewek występ wzbogaciły piosenki  patriotyczne jak: „Trzeci maj”,  „Wszędzie jest moja ojczyzna”, „Nadzieja”, „Taki kraj”, „Jak długo w sercach naszych”, „Tango na głos, orkiestrę j jeszcze jeden”, „Opowiedz nam moja ojczyzno”.

Głównym celem apelu było wyrobienie wśród dzieci i młodzieży postaw szacunku do dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji narodowych.  Cieszymy się więc wolną Polską i tym, że możemy z dumą patrzeć na polską flagę i śpiewać hymn.

Program uroczystości został przygotowany przez uczniów po opieką: A. Kamińskiej i M. Drapały.

Zdjęcia w naszej galerii