zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |
ZSNr3

Obchody Dni Świadomości Autyzmu- Płońsk 2015r

14.04.2015

Autyzm, czyli całościowe zaburzenie rozwoju dziecka, już 2008 roku uznany był przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych we współczesnym świecie, obok AIDS, cukrzycy i raka. Co roku rośnie liczba dzieci, u których diagnozuje się to poważne zaburzenie rozwojowe. Jeszcze do niedawna diagnozowano autyzm i zaburzenia ze spektrum autyzmu u 1 dziecka na 100, obecnie mówi się o 1 dziecku z autyzmem na 88 urodzeń. Zatem autyzm to problem, który w sposób bezpośredni lub pośredni dotyczy coraz większej liczby osób.

Ta zwiększająca się liczba dzieci wbrew pozorom nie świadczy jednak o epidemii autyzmu to sukces także takich akcji , jak nasza . Zwiększona wykrywalność jest wynikiem większej świadomości społecznej wśród lekarzy, nauczycieli i rodziców
i ogółu społeczeństwa. I to bardzo cieszy, bo wcześniejszą diagnoza to więcej czasu na terapię, pracę z dzieckiem. Autyzm, jako całościowe zaburzenie rozwoju nie jest bowiem chorobą. Nie ma na niego lekarstwa. Poprawa funkcjonowania osób
z autyzmem możliwa jest jedynie dzięki ciężkiej, systematycznej pracy i terapii nauczycieli, terapeutów, rodziców.

 

Ponadto osoby dotknięte całościowym zaburzeniem rozwoju czują się lepiej i są sprawniejsze w otoczeniu, które jest dla nich przewidywalne, a inni ludzie rozumieją ich problemy. Rodzice dzieci z autyzmem mimo, że za swoją codzienną walkę o przybliżenie swojego dziecka do tzw. naszego normalnego świata, zasługują na największy szacunek i wsparcie to podkreślają, że na co dzień spotykają się z brakiem zrozumienia. Często też z obraźliwymi komentarzami i uwagami .

Z tych właśnie powodów nasza szkoła, ze wsparciem Stowarzyszenia Spadochron, już po raz czwarty zorganizowała cykl działań składających się na płońskie obchody święta mającego na celu podnoszenie społecznej wiedzy na temat autyzmu.

W tym roku szczególną uwagę zwróciliśmy na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi.

Obchody „Dni świadomości autyzmu Płońsk 2015” zainaugurował spektakl teatralny pt. „Boże mój” (zobacz zdjęcia) w reżyserii Krzysztofa Prusa wystawiony przez aktorów płockiego Teatru Dramatycznego. Przedstawienie, dzięki życzliwości księdza kanonika Zbigniewa Sajewskiego, odbyło się 31 marca w sali teatralnej ks. Mirosława Tabaki i zostało nagrodzone owacją na stojąco i wieloma pochlebnymi komentarzami. Ale oprócz doskonałej sztuki teatralnej, którą wyprodukował i nieodpłatnie dla nas wystawił pan Patryk Nowakowski i wspaniałych kreacji aktorskich Anny Chojnackiej-Gościniak ( matka) i Szymona Cempury ( Bóg), widzowie oglądający spektakl mieli możliwość ujrzeć autyzm „zagrany” w sposób subtelny, a jednocześnie bardzo wiarygodny.

Maciej Cempura, który gra w sztuce chłopca z autyzmem, do swojej roli przygotowywał się obserwując zachowania uczniów naszej szkoły. Niezwykła wrażliwość tego młodego człowieka i talent aktorski pozwoliły dostrzec i zrozumieć aktorowi, a potem odtworzyć na scenie, zachowania , które dla osób z autyzmem są charakterystyczne. Maciej Cempura pokazał chłopca z autyzmem który mimo zaburzenia rozwoju, w tym werbalnych kłopotów, czuje i okazuje swoje emocje i uczucia, ma zainteresowania i rozumie być może więcej niż nam wszystkim się wydaje.

Nie tylko my doceniliśmy talent aktorski młodego aktora. Maciej Cempura, za rolę chłopca z autyzmem w "Boże mój!" został wyróżniony przez Płockie Towarzystwo Przyjaciół Teatru podczas gali wręczenie Srebrnych Masek 2015.

Przedstawieniu towarzyszyła wystawa prac uczniów i nagrany do niej przez aktorów komentarz. Całość pozwoliła widzom lepiej zrozumieć i poznać problemy i marzenia osób z autyzmem i ich rodzin i była głośnym wezwaniem o szacunek i tolerancję dla ich problemów i potrzeb.

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu- Płońsk 2015r. nie ograniczyły się jednak do samej sztuki teatralnej. 9 kwietnia o godzinie 10 00 na płońskim rynku odbył się happening „ Niech marzenia się spełniają”. (zobacz zdjęcia)

Oprócz uczniów, nauczycieli i rodziców z ZS nr 3 wzięli w nim udział włodarze naszego powiatu i miasta pan Starosta Powiatu Płońskiego Andrzej Stolpa oraz Burmistrz Miasta Płońska pan Andrzej Pietrasik. Nie zabrakło także innych znakomitych gości w osobie pani wicestarosty Anny Dumińskiej- Kierskiej , pani Agnieszki Goszczyńskiej, naczelnik wydziału rozwoju gospodarczego , pani Agnieszki Piekarz, dyrektor PCPR. Licznie przybyli także uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 i ze Szkoły Podstawowej nr 2 oraz płońskich przedszkoli.

Na placu 15 sierpnia koledzy uczniów dotkniętych całościowym zaburzeniem rozwoju przeczytali prośby dziecka z autyzmem opracowane na podstawie książki pt. „10 rzeczy, o których chciałoby powiedzieć dziecko z autyzmem” E. Notbohm.

Niezwykle wzruszającym momentem było odczytanie przez mamę chłopca z autyzmem p. Annę Klepczyńską , opracowanych przez nauczycieli ZS nr 3 na podstawie listów i rozmów , autentycznych marzeń matek dzieci z całościowym zaburzeniem rozwoju. Kolejnych wzruszeń dostarczył również wiersz „Moje dziecko” autorstwa Marla De Bruin.

Punktem kulminacyjnym spotkania był łańcuch solidarności jaki uczestnicy happeningu utworzyli w centralnym punkcie miasta – Rynku, wyrażając w ten sposób solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem i ich rodzinami.

W ramach obchodów „Dni świadomości autyzmu Płońsk 2015” w dniach 08-10 kwietnia nauczyciele przygotowali i przeprowadzili warsztaty dla uczniów „Autyzm wprowadza zmysły w błąd” . (zobacz zdjęcia)

W warsztatach wzięło udział około 240 uczniów (łącznie 8 klas) z Publicznego Gimnazjum Powiatowego, Szkoły Podstawowej nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 3 w Płońsku. Uczniowie mieli okazję poczuć , jak nie łatwo wykonywać nawet proste zadania i uczyć się gdy mózg odbiera i przetwarza błędne informacje od zmysłów.

Zajęcia spotykały się z dużym zainteresowaniem. Wielu uczestników dobrowolnie rezygnowało z przerwy żeby poczuć i dowiedzieć się więcej. Mamy nadzieję, że ci młodzi ludzie, którzy na własnej skórze poczuli trudności funkcjonowania osób z autyzmem będą krzewicielami tej wiedzy, a przede wszystkim postawy akceptacji i szacunku .

Patronat honorowy nad obchodami „ Dni świadomości autyzmu- Płońsk 2015” po raz kolejny objęli Starosta Powiatu Płońskiego pan Andrzej Stolpa oraz Burmistrz Miasta Płońsk pan Andrzej Pietrasik. Za cykl podjętych działań otrzymaliśmy również wyróżnienie z fundacji „ Jaś i Małgosia” od lat zajmującej się szeroko rozumianą pomocą dla osób z autyzmem i organizującej ogólnopolską akcję „Polska na niebiesko”

Dziękujemy za pomoc wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania, organizacji i przeprowadzenia tak ważnej społecznej akcji. Mamy nadzieję, że przyczyni się ona do pogłębienia wiedzy o autyzmie, zwiększenia społecznej wrażliwości i szacunku dla osób dotkniętych tym zaburzeniem i ich rodzin. Liczymy na wsparcie za rok.

Organizatorzy
 

« inne aktualności